
Gyakori hibák a szellőztető rendszerekkel kapcsolatban és azok megoldása
A szellőztető rendszerek elengedhetetlenek a megfelelő beltéri levegőminőség fenntartásához, főleg, ha az otthonunkról van szó, ahol igyekszünk kipihenni a mindennapok fáradalmait. Korábbi cikkeinkben kitértünk már arra, hogy mennyire fontos, hogy ezt megfelelő minőségű levegőben töltsük, nemcsak a közérzetünk, hanem egészségünk megőrzése szempontjából is. Azonban, mint minden műszaki rendszer, ezek is meghibásodhatnak vagy nem az elvárt hatékonysággal működhetnek. Az alábbiakban összegyűjtöttük a leggyakoribb szellőztető rendszer hibákat, valamint azok megoldási lehetőségeit.
Zajos működés – amikor a rendszer „beszél”
A szellőztető rendszer zaj nemcsak zavaró, de komolyabb problémák jele is lehet. Sokszor már a telepítésnél igyekszünk hangtompítókat beépíteni a rendszerbe, hogy minél kevesebb zajterhelés kerüljön az élettérbe. Azonban, ha korábban nem megszokott hangokat hallunk, akkor érdemes gyanakodni. A túlzott zaj okai lehetnek:
- Kilazult rögzítőelemek, csövek
- Elkopott ventilátorcsapágy
- Nem megfelelő szigetelés
- Dugulás és/vagy magas fordulatszámon járó ventilátor
Megoldás:
- Ellenőrizni kell a rögzítéseket, csatlakozásokat, hogy minden megfelelően a helyén van-e, nincs esetleg zavaró tömítetlenség a rendszerben
- Meg kell tisztítani a ventilátor lapátjait. Mielőtt ezekhez hozzáfogunk, érdemes a szűrőket ellenőrizni, lehet azok dugulása okozza a túlzott ventilátor fordulatszámot.
A zajcsökkentés érdekében, amennyiben nem rendelkezik vele, érdemes hangtompító elemet beépíteni, ha van rá lehetőség
Alacsony légcsere – ha nem frissül a levegő
Az alacsony légcsere azt jelenti, hogy a rendszer nem képes megfelelő mennyiségű friss levegőt bejuttatni vagy az elhasznált levegőt eltávolítani. Ilyenkor érezzük, hogy hiába működik a rendszer, mégsem „azt kapjuk, amit vártunk”. Ennek okai lehetnek:
- Eltömődött szűrők vagy csövek
- Rosszul méretezett rendszer
- Hibásan beállított fordulatszám
- Nem működő légbeömlő vagy -elvezető egységek
Megoldás:
- A szűrők rendszeres cseréje vagy tisztítása kulcsfontosságú. Ezt a legtöbb gép jelzi is, általános, hogy évente 1-2 alkalommal szükséges a szűrők cseréje!
- Ha a rendszer tervezési hibás, érdemes szakemberrel újra méretezni. Ha el vannak burkolva a légtechnikai csövek, akkor sok esetben nagy probléma 1-2 alulméretezett vezeték. Érdemes időt, energiát szakítani a megfelelő rendszer beszabályozásra! Lehet a csővezeték átmérője megfelelő, ha az utolsó lépésre nem lett kellő figyelem szentelve. A levegő mindig arra fog menni, amerre a legkönnyebb neki. Rendszer beszabályozása folyamán az adott ágak ellenállását körülbelül azonos értékre állítják a szakemberek (figyelembe véve, hogy hova mennyi levegőt kell juttatni, illetve elszívni), így egyik ág felé sem lesz könnyebb a levegő útja.
- A szabályozás átvizsgálása szintén segíthet az optimális működés visszaállításában. Lehet csak valaki eltekerte a szabályozón a kért ventilátor fordulatszámot.
Penészedés, kondenzátum megjelenése
Penészedés a rendszer nyílásainál vagy a csövek közelében megjelenő kondenzvíz a nem megfelelő elvezetéséből/ nyomvonal kialakításból adódik, de lehet a nem megfelelő szigetelés, hőhíd, vagy alacsony légcsere eredménye is.
Megoldás:
- Ellenőrizni kell a páratartalom-szabályozást (ha van). Ez legtöbb esetben a gépekben van, vagy oda van kábelezve. A Vaillant valamennyi recoVAIR központi lakásszellőztető berendezése, mint például a Vaillant RecoVAIR VAR 260/4 E típus rendelkezik páratartalom ellenőrzéssel
- Javítani kell a kondenzvíz-elvezetést, ha fennáll a veszélye, hogy eldugult a szifon. Szifon nélkül nem kötjük a csatornába, mivel a korrozív csatornagázok gyorsan tönkre tehetik a ventilátor csapágyazását.
- A csövek szigetelésének átvizsgálása, amennyiben az épület termikus burkán kívül (például fűtetlen padláfödémen) történt a csövek elvezetése. Ha a kondenzátum/penész a szellőztető rendszerrel együtt is az épület falán megjelenik, akkor magát a szerkezetet kell megvizsgálni, jó valószínűséggel egy erősen hőhidas lesz.
- Fontos a rendszer időszakos tisztítása, fertőtlenítése, hiába antibakteriális csöveket használnak a gyártók, a megfelelő időszakos tisztításról gondoskodni kell.
Hibaelhárítás lépései – mit tehetünk?
Ha bármelyik fenti hibát tapasztaljuk, érdemes az alábbi lépések szerint eljárni:
- Szűrők ellenőrzése és cseréje
- Légcsatornák vizsgálata
- Ventilátor tesztelése
- Páratartalom és esetleges kondenzvíz lecsapódás vizsgálat
- Szakember bevonása komolyabb hiba esetén
Összefoglalás
A szellőztető rendszer hibák nemcsak kényelmetlenséget, hanem hosszú távon egészségügyi és épületkárokat is okozhatnak. A szellőztető rendszer zaj, az alacsony légcsere és a penészedés mind olyan jelek, amelyeket nem szabad figyelmen kívül hagyni. Megfelelő karbantartással, időszakos tisztítással és a problémák időben történő felismerésével azonban a legtöbb hiba megelőzhető vagy orvosolható.
Ha nem biztos abban, hogy szellőztető rendszere megfelelően működik, vagy már tapasztalta a fenti tüneteket, forduljon hozzánk bizalommal! Szakértőink segítenek a hiba feltárásában és a leghatékonyabb megoldás megtalálásában.
A Fó-Ka Plussz Bt kínálatában elérhető széles választékban a Vaillant márka lakásszellőztető megoldásai a gépektől kezdve valamennyi tartozékon át, a megfelelő szabályozásig. Ha további kérdése merülne fel, állunk rendelkezésre elérhetőségeink egyikén, vagy üzletünkben személyesen.
Kövessen minket!
Rendszeresen bővülünk új bejegyzésekkel, nézzen vissza később!